Volvo přichází s nejbezpečnějším modelem na světě

18. 10. 2022

Nejbezpečnější ze všech

Novinka by měla jít svou bezpečnostní výbavou nad rámec všeho, co doposud Volvo představilo. Plně elektrický model EX90 bude přinášet především neviditelný bezpečnostní štít, který může pomoci snížit počet nehod s vážným až smrtelným zraněním, a to až o jednu pětinu.

K dosažení tohoto cíle by měl posloužit LIDAR, který bude zabudovaný do linie střechy. Z ní bude vysílat pulsní laser, který bude monitorovat oblast před vozem a s vysokou přesností zaměřovat veškeré objekty, a to i ty v relativně velké vzdálenosti. Podle ředitele automobilky, Jima Rowana, ukázaly výzkumy společnosti, že přidáním technologie LIDAR do vozu může pomoci snížit počet nehod s vážnými následky až o 20 % a celkově pomoci předejít až 9 % nehod.

Technologie například dokáže detekovat chodce na vzdálenost až 250 metrů, a to i při dálniční rychlosti. Navíc je laser schopný fungovat stejným způsobem jak ve dne, tak i v noci. Navíc samotný LIDAR doplní dalších pět kamer, pět radarů a 16 ultrazvukových senzorů.

Osobní strážce

Mimo to by měl být model EX90 vybavený tzv. systémem porozumění řidiči. Ten bude stát na vnitřním snímání řidiče dvojicí kamer, které jej budou střežit a upozorní jej v momentě, kdy nebude ve střehu. To poznají na základě pohledu řidiče, přičemž monitorují, zda řidič sleduje vozovku před sebou. Systém by měl vyhodnotit nejen to, zda se řidič dívá někam úplně jinam, ale na základě strojového učení by měl být časem schopen také poznat, zda řidič není lidově myšlenkami jinde.

Pokud systém detekuje, že řidič není ve střehu, spustí varovný signál, jehož hlasitost se bude stupňovat v závislosti na závažnosti celé situace. Pokud navíc nebude na stále zřetelnější varování reagovat, automobil dokonce může bezpečně zastavit na kraji silnice a varovat ostatní účastníky silničního provozu výstražnými světly. Zajímavé by také bylo, kdyby byl automobil schopný zavolat řidiči pomoc, ovšem takovou funkci Volvo nezmiňuje.

Proto Volvo o svém EX90 hovoří jako o nejbezpečnějším voze, jaký kdy vyjel na silnici, a toto tvrzení opírá o kombinaci všech softwarových i hardwarových schopností automobilu, které by měly kolem vozu vytvářet pomyslný bezpečnostní štít, o kterém ani nebudete vědět, dokud jej nebudete potřebovat.

Nová éra

Podle ředitele Volva představuje novinka začátek zcela nové éry. Na jeho podobu si však ještě budeme muset počkat. Volvo prozatím pouští informace o novince dávkovaně. Samotná premiéra vozu by se měla odehrát 9. listopadu tohoto roku, kdy bude představen jak exteriér, tak i interiér modelu EX90. Zajímavé budou samozřejmě také detailnější informace o technických schopnostech takového automobilu, tedy parametry týkající se dojezdu, výkonu i rychlosti. A v neposlední řadě bude zajisté zájemce zajímat cenovka.

Zpět na Novinky ze světa Volvo   

Volvo přichází s nejbezpečnějším modelem na světě
Objednat servis Testovací jízda Nový vůz Kontakt
Nahoru