XC40 Recharge, přivítejte elektrifikovanou budoucnost Volva

1. 3. 2022

Tak byla založena řada Recharge, tedy rodina čistě elektrických či plug-in hybridních vozů, které si udržují to, co vždy dělalo Volvo Volvem, zároveň ale přidávají maximální důraz na udržitelnost. Důkazem této filozofie je model XC40 Recharge, první zástupce elektrifikované modelové řady automobilky Volvo.

Co se designu týče, model si ponechává většinu z konvenční XC40, která patří k nejoblíbenějším modelům v portfoliu značky. Jedinou změnou je absence koncovek výfuku a plná mřížka na přídi vozu. Tento prostor navíc nově obsahuje také několik nových senzorů jízdních asistentů.

Díky čistě elektrickému ústrojí je automobil schopen poskytnout výkon 408 koňských sil. Energii motoru dodává baterie o kapacitě 78 kWh, kterou lze s pomocí rychlonabíječky nabít na 80 % během 40 minut. Celková kapacita baterie by měla stačit na 40 kilometrů dle režimu WLTP. Z 0 na 100 kilometrů v hodině je vůz schopen akcelerovat za 4,9 sekundy.

Možná si říkáte, jak se asi využití baterie a její uložení do podlahy promítlo do změny uspořádání vnitřního prostoru. Odpověď na tuto otázku je jednoduchá, v podstatě vůbec nijak. V kabině je stále dostatek místa jako v klasické konvenční verzi, a i zde zbyl prostor pro háčky a promyšlené úložné prostory.

Díky elektrickému pohonu XC40 Recharge přichází s úložným prostorem navíc. Díky absenci spalovacího motoru se uvolnil prostor pod přední kapotou, kde je k dispozici dalších 30 litrů úložného prostoru k dobru. Zkrátka ideální místo, kam dát tašku s nákupem či věci do posilovny.

Pozorný řidič si zajisté všimne také rozdílného infotainmentu, který pracuje na základě OS Android. Ten přináší možnost maximální personalizace prostředí, zlepšuje intuitivitu a také obohacuje vůz o vestavěné nástroje z dílny Googlu. Řidič může využívat vestavěné mapy, hlasového asistenta a další. Volvo chce navíc operační systém neustále bezdrátově aktualizovat, takže infotainment bude i po letech ve stále stejné kondici jako nejnovější modely.

Na XC40 by měly postupně navazovat další elektrifikované modely. Do roku 2025 jich chce Volvo nabízet hned pět. Cílem automobilky je také ve stejném období prodávat 50 % elektromobilů a 50 % hybridů. K tomu chce využít i celé řady pobídek a také navýšení výrobní kapacity.

„Jak jsme řekli již mnohokrát předtím: pro společnost Volvo Cars je budoucnost elektrická,“ uvedl generální ředitel automobilky Håkan Samuelsson. „Dnes jsme představením našeho plně elektrického Volva XC40 a modelové linie Recharge udělali další zásadní krok tímto směrem.“

S tímto plánem také souvisí snaha omezit uhlíkovou stopu, kterou za sebou automobilka zanechává, a to o 40 % na jedno vozidlo. K tomu má posloužit nejen elektrifikace flotily, ale také omezování produkce emisí během výroby v závodech, recyklací a upcyklací.

Zpět na Novinky ze světa Volvo   

XC40 Recharge, přivítejte elektrifikovanou budoucnost Volva
Objednat servis Testovací jízda Nový vůz Kontakt
Nahoru