MACH MOTORS, s.r.o., České Budějovice
Bezpečnost vozů Volvo

Bezpečnost

Chráníme to, co je důležité

Staráme se o Vaše bezpečí pomocí online technologií a systémů aktivní i pasivní bezpečnosti.

Každý den dojde k nějakému zlepšení

Na základě naší vize by počínaje rokem 2020 neměl v žádném z nových vozů Volvo nikdo utrpět smrtelné ani jinak vážné zranění.

Jsme lídry v oblasti bezpečnosti již od roku 1927, kdy se zakladatelé automobilky Volvo Cars rozhodli přijmout jako jednu ze svých klíčových priorit důraz na bezpečnost. A to se nikdy nezmění. Mění se jen množství technologií, které využíváme, abychom Vám poskytli stále lepší jízdní zážitek a vyšší bezpečnost.

Bezpečnost Vám dává volnost

Bezpečnost Vám dává volnost

Náš důraz kladený na ochranu lidí a péči o ně postavil automobilku Volvo Cars do čela automobilové bezpečnosti, odkud inspiruje ostatní svými inovacemi, mezi něž patří i navržení a zavedení prvního tříbodového bezpečnostního pásu, prvního dětského podsedáku a Systému komplexní ochrany v případě bočního nárazu (SIPS), které po celém světě pomohly zachránit bezpočet životů a pomáhají chránit před zraněním již několik generací lidí. Zmíněné inovace jsou výsledkem přístupu automobilky Volvo Cars k bezpečnosti, v rámci něhož systematicky vychází z reálných dopravních situací. A to je v automobilovém průmyslu ojedinělý jev.

Bezpečnost na vysoké úrovni a její další rozvíjení

V souladu s naší vizí by počínaje rokem 2020 neměl být v nových vozech Volvo nikdo smrtelně ani jinak vážně zraněn.

Více informací naleznete v přiložené brožuře.

Bezpečnostní a asistenční technologie řidiče

Smyslem technologií IntelliSafe je zajistit Vám každodenní pocit klidu a pohodlí pramenící z faktu, že máte po ruce pomocníky, kteří Vám pomáhají mít situaci pod kontrolou.

IntelliSafe Standard

IntelliSafe Standard

Společnost Volvo Cars nabízí v rámci standardní výbavy svých nový vozů jedny z technologicky nejvyspělejších bezpečnostních systémů. Každý nový vůz Volvo se může pochlubit širokou škálou pokročilých asistenčních systémů a bezpečnostních funkcí zahrnujících vše od funkce automatického brzdění plnou brzdnou a podpory řízení až po naši patentovanou bezpečnostní klec.

IntelliSafe Surround

IntelliSafe Surround

Součástí naší na přání dostupné sady IntelliSafe Surround jsou systém BLIS (Informační systém monitorující mrtvý úhel) s asistentem řízení, Systém varování před křížením cesty jiným vozidlem s podporou brzdového systému a Varování před kolizí zezadu, které Vám poskytnou veškeré potřebné informace a podporu ve chvílích, kdy potřebujete vědět o všech vozidlech a objektech ve Vašem okolí.

IntelliSafe Assist

IntelliSafe Assist

Na přání dostupný soubor systémů IntelliSafe Assist obsahuje vše, co potřebujete, abyste si mohli užívat příjemnější jízdu, při níž budete mít obzvláště na dálnicích mnohem větší kontrolu nad situací. Součástí sady IntelliSafe Assist jsou Adaptivní tempomat, Asistent pro jízdu v kolonách a Pilot Assist poslední generace a Systém upozornění na bezpečný odstup (pouze v kombinaci s head-up displejem).

IntelliSafe Standard

Systémy, které definují automobilovou bezpečnost.

City Safety

Systém City Safety dokáže včas rozpoznat potenciální nebezpečí, načež Vám pomůže se mu vyhnout, a tím chrání nejen lidi ve Vašem voze, ale i ty mimo něj. Společnost Volvo Cars byla první automobilkou, která představila tento typ bezpečnostního systému jako standardní výbavu všech svých nových vozů. Systém City Safety prostřednictvím radarové a kamerové technologie bez ohledu na to, zda je den či noc, rozpoznává jiná vozidla, cyklisty, chodce a velká zvířata, jako jsou například losi, sobi nebo koně. Jestliže systém City Safety identifikuje bezprostředně hrozící nebezpečí kolize a Vy na jeho varování včas nezareagujete, může začít automaticky brzdit, aby předešel srážce nebo alespoň zmírnil její dopad.

Pokud je rozdíl v rychlosti mezi vozem Volvo a vozidlem před ním do 50 km/h, lze kolizi zabránit i v případě, že nebudete na varování reagovat. Pokud je rozdíl v rychlostech vyšší, dojde alespoň ke zmírnění dopadu kolize. Systém City Safety, kterým jsou vybaveny některé z našich vozidel, zahrnuje také funkci Podpora řízení, jejímž úkolem je pomoci Vám s úhybným manévrem, aby byl zásah co nejefektivnější a nebezpečnější.

Aktivní a online bezpečnostní systémy

Náš přístup k bezpečnosti je unikátní. Již od sedmdesátých let minulého století podrobně studujeme dopravní nehody a na základě získaných informací vyvíjíme rozmanité funkce a systémy za účelem zmírnění následků kolizí, zlepšení pozornosti řidiče nebo upozornění na rychlostní limity. Naše systémy Upozornění na kluzkou silnici a Upozornění na výstražná světla dokonce umožňují i komunikaci mezi jednotlivými vozidly, která se díky tomu mohou vzájemně upozornit na potenciální nebezpečí.

Pochopili jsme, jaké jsou nejčastější příčiny srážek dvou vozidel a dopravních nehod, v nichž figuruje pouze jedno vozidlo, a na základě toho jsme vyvinuli systémy, které pomáhají zmírnit důsledky celé řady dopravních situací s potenciálem skončit kolizí nebo neúmyslným sjetím vozu ze silnice.

Systém ochrany před srážkou s protijedoucím vozidlem ve vedlejším pruhu

Systém ochrany před srážkou s protijedoucím vozidlem ve vedlejším pruhu

Systém preventivní ochrany v případě nechtěného opuštění vozovky

Systém preventivní ochrany v případě nechtěného opuštění vozovky

Systém kontroly pozornosti řidiče

Systém kontroly pozornosti řidiče

Systém detekce dopravního značení

Systém detekce dopravního značení

Systém udržení vozidla v jízdním pruhu

Systém udržení vozidla v jízdním pruhu

IntelliSafe Surround

Technologie, které Vás chrání.

Informační systém monitorující mrtvý úhel (BLIS) s asistentem řízení

Se systémem BLIS, díky němuž budete mít mnohem lepší přehled o ostatních vozidlech kolem Vás, budete měnit jízdní pruhy v dálničním provozu bezpečně a sebejistě. Jedná se o inovaci, která prostřednictvím radarových senzorů dokáže rozpoznat vozidla přibližující se zezadu v pravém či levém jízdním pruhu a upozorní Vás na jejich přítomnost.

Jakmile systém BLIS zjistí, že se k Vám po Vaší levé nebo pravé straně zezadu blíží jiný vůz, rozsvítí se jako varování kontrolka ve vnějším zpětném zrcátku na příslušné straně, která zůstane rozsvícena, dokud není prostor ve Vašem mrtvém úhlu prázdný. Jestliže aktivujete směrové světlo na znamení odbočení do jízdního pruhu, ve kterém se k Vám přibližuje jiné vozidlo, kontrolka začne blikat. Smyslem této technologie je informovat Vás v kritických okamžicích o riskantní situaci a pomoci Vám při předjíždění předcházet kolizím s jinými vozidly. Součástí systému BLIS je nyní také asistent řízení, který Vám v případě potřeby poskytne pomyslnou pomocnou ruku.

Varování před kolizí zezadu

Varování před kolizí zezadu

Náraz vozidla přijíždějícího zezadu je jedním z nejčastějších typů kolizí. Abychom Vám pomohli předcházet tomuto typu dopravních nehod, vytvořili jsme systém Varování před kolizí zezadu, který vychází z radarové technologie. Pokud se k Vám zezadu přibližuje nějaké jiné vozidlo a systém na základě výpočtů zjistí, že hrozí nebezpečí nárazu, pokusí se řidiče přibližujícího se vozidla upozornit na nebezpečnou situaci rychlým blikáním výstražných světel. Jestliže je kolize nevyhnutelná, systém Varování před kolizí zezadu nechá chvíli před nárazem přitáhnout bezpečnostní pásy předních sedadel. V případě, že vůz při nárazu stojí, aktivuje systém také brzdy, aby nedošlo k dalším nárazům a posádka byla vystavena menší zátěži.

Naše bezpečnostní pásy myslí dopředu

Naše bezpečnostní pásy myslí dopředu

Naše bezpečnostní pásy mohou být vybaveny elektrickým obousměrným navíječem bezpečnostního pásu, jehož úkolem je v případě bezprostředně hrozícího nárazu zavčasu zajistit těla cestujících na předních sedadlech ve stabilní poloze. Tato na přání dostupná funkce vyvine tah v oblasti ramene cestujícího, přičemž je v případě potřeby podpořena pyrotechnickým napínačem bezpečnostního pásu. Jestliže k dopravní nehodě nakonec nedojde, bezpečnostní pás se automaticky uvolní.

Systém varování před křížením cesty jiným vozidlem s funkcí automatického brzdění

Systém varování před křížením cesty jiným vozidlem s funkcí automatického brzdění

Systém varování před křížením cesty jiným vozidlem zvýší při couvání ven z parkovacího místa Vaše povědomí o případných účastnících silničního provozu za Vámi. Systém, který dokáže rozpoznávat cyklisty, chodce a jiná vozidla, Vám pomůže bezpečně vycouvat i z míst, kde máte omezený rozhled. Radarové jednotky integrované v zadním nárazníku dokážou prohledat prostor do vzdálenosti až 30 m nalevo i napravo od zádi vozu a zachytit přibližující se vozidla, která by Vám zkřížila cestu. Cyklisty a chodce dokáže systém rozpoznat v kratším dosahu. Řidič je na potenciální nebezpečí upozorněn výstražným zvukem z levého nebo pravého reproduktoru v závislosti na tom, z jaké strany se přibližuje rozpoznaný objekt, a také vizuální výstrahou zobrazenou na displeji středové konzoly.

IntelliSafe Assist

Pomocná ruka, která je Vám k dispozici, když ji potřebujete.

Asistent pro jízdu v kolonách a Pilot Assist poslední generace

Úkolem Asistenta pro jízdu v kolonách a systému Pilot Assist je spolupracovat s řidičem a poskytnout mu inteligentní a řízenou podporu, přičemž však bude mít kontrolu nad situací za všech okolností jen on. Díky systémům Asistent pro jízdu v kolonách a Pilot Assist není řidič z nudných jízdních situací tolik unavený a zvyšují se jeho bezpečnostní rezervy. Mimo to systém přispívá k preciznějšímu udržování rychlosti, odstupu a také vyrovnanější polohy v rámci jízdního pruhu. Pokud je systému aktivován, jeho pozitivní efekt se projeví také v potenciálně konfliktních situacích, kdy zvyšuje účinek v případě nouzového úhybného manévru nebo brzdění.

Asistent pro jízdu v kolonách a Pilot Assist poslední generace fungují při jízdě rychlostí do 130 km/h a oceníte je obzvláště v dálničním prostředí, kdy z Vás sejmou určité napětí spojené s jednotvárnou jízdou v rychlém dopravním provozu. V EU a v USA jsou technologie Asistent pro jízdu v kolonách a Pilot Assist propojeny s navigačním systémem a zahrnují také funkci elektronického sledování horizontu, která přispívá ke zvýšení přesnosti a výkonu při průjezdu zatáčkami. Na trzích západní Evropy bude dostupná také výhodná funkce Přizpůsobení rychlosti v zatáčkách, která na základě mapových podkladů upravuje rychlost při průjezdu zatáčkou, aby byla jízda co nejkomfortnější.

Při používání Asistenta pro jízdu v kolonách a systému Pilot Assist poslední generace je třeba mít za všech okolností ruce na volantu a stále sledovat dění na silnici.

Adaptivní tempomat

Adaptivní tempomat

Adaptivní tempomat, který Vám až do rychlosti 200 km/h pomůže udržovat požadovaný odstup od vozidla před Vámi, představuje podporujícího partnera, který Vám zpříjemní jízdu, v rámci níž Vás nebudou vyčerpávat únavné jízdní situace. S ním bude Váš vůz mnohem precizněji udržovat bezpečný odstup. Stačí si zvolit požadovanou rychlost a časový odstup od vozidla před Vámi. Pokud radar zjistí, že je vozidlo před Vámi pomalejší, přizpůsobí automaticky rychlost tomuto vozu. A pokud je silnice před Vámi volná, Váš vůz opět zrychlí na požadovanou rychlost. Kdykoliv budete chtít, můžete dát přednost konvenčnímu tempomatu.

Systém upozornění na bezpečný odstup

Systém upozornění na bezpečný odstup

Jestliže je Adaptivní tempomat deaktivován a Vy se přiblížíte příliš těsně k vozidlu před sebou, aktivuje se Systém upozornění na bezpečný odstup, který Vám prostřednictvím výstrah pomůže udržovat bezpečnou vzdálenost. Funkce je k dispozici u vozidel, která jsou vybavena head-up displejem (HUD).

Ochranné bezpečnostní systémy

Základem našeho přístupu k bezpečnosti je pomáhat předcházet dopravním nehodám ještě před tím, než k nim dojde, nebo alespoň zmírnit jejich následky. Pro případy, kdy je kolize neodvratitelná, máme technologie, které z hlediska celkových následků znamenají obrovský rozdíl.

Bezpečnostní klec

Bezpečnostní klec

Aby zůstal v případě dopravní nehody prostor pro cestující doslova nedotčen, jsou naše auta ve všech ohledech silnější. Kompletní bezpečnostní klec obklopující posádku je vyrobena ze za tepla tvářené vysokopevnostní oceli, přičemž je zkonstruována tak, aby zajistila pasažérům maximální ochranu při všech typech dopravních nehod.

Airbagy

Airbagy

Sedadla

Sedadla

Bezpečnostní pásy

Bezpečnostní pásy

Systém preventivní ochrany v případě nechtěného opuštění vozovky

Systém preventivní ochrany v případě nechtěného opuštění vozovky

Tato technologie dokáže na základě informací z vyspělého systému senzorů vozidla rozpoznat situaci, kdy dochází k neúmyslnému sjetí vozu ze silnice. Pokud je daná situace vyhodnocena jako riziková, přitáhnou se bezpečnostní pásy předních sedadel, aby byly cestující zajištěni ve správné poloze.

Cookies Vám usnadňují užití našich stránek (přizpůsobení obsahu a reklam, funkce sociálních médií, analýza návštěvnosti). Zahrnují soubory cookie médií a pokročilé analytiky. Kliknutím na tlačítko „Přijmout“ souhlasíte s tím, že můžeme soubory cookie využívat. Chcete-li změnit typy souborů cookie, které používáme, klikněte na „Nastavení“.